Näitus “Eesti taimevaramu” 07. juuni – 30. september 2019

13. June 2019

Näitus “Eesti taimevaramu”

Avatud E-R  10.00-18.00, L-P 10.00-16.00.
Pernova Loodusmajas (A.H. Tammsaare pst 57, Pärnu).

Milline on Eesti loodus täna? Aga milline on meie loodus 100 aasta pärast? Kas sinu kodukandis kasvab siis veel lõhnav maarjahein või meelespea?

Eesti Vabariigile 100. aastapäevaks tehtud kingituse – Eesti taimevaramu – koostamisse kaasati koolinoori ja nende õpetajaid üle Eesti. Taimevaramu, mida säilitatakse järeltulevatele põlvedele herbaariumina, aitab teadlastel uurida, millised muutused toimuvad meie looduses pikemal ajaperioodil. Näitus tutvustab nii noorte kodukandi taimestikku kui ka nende panust teadusesse.

Noored õppisid 2017. aasta suvel paremini tundma oma kodukohta ja selle loodust, korjates kodu ja kooli lähedalt taimi ning valmistades neist herbaariume. “Kui hakkasime täpsemalt vaatama, alles siis märkasime, kui palju erinevaid taimi on väikesel maa-alal ja kui väheseid neist me tunneme. Kõik ei olegi lihtsalt hein või muru või lill,” tõdesid Kääpa põhikooli õpilased.

Eesti taimevaramu loomises osales 69 õpilast ja 13 õpetajat 11 koolist. Taimevaramusse lisati 173 herbaarlehte. Näitus tutvustab nii koolinoorte kodukandi taimestikku kui ka õpilaste panust teadusesse. Taimi korjasid ja herbaariume valmistasid õpilased ise. Taimi aitasid määrata ja infot andmebaasi sisestada õpetajad ja Tartu Ülikooli botaanikud. Herbaarlehti säilitatakse Tartu Ülikooli loodusmuuseumi botaanikakogudes ning andmed on avalikult kättesaadavad portaalis eElurikkus (elurikkus.ut.ee).

Eesti taimevaramu idee algatasid Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed. Kaasa aitasid Eesti Loodusmuuseum, Tallinna Botaanikaaed, Eesti Maaülikool ja Keskkonnaamet.

Projekt viidi ellu koostöös sihtasutusega Kodanikuühiskonna Sihtkapital ja EV100 korraldustoimkonnaga.

Keskkonnaministeeriumi tänuüritusel 10. juunil 2018a pälvis „Tubli tegutseja“ kategoorias ühe tänavuse Keskkonnakäpa auhinna Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia eestvedamisel teostatud projekti „Eesti taimevaramu“.

Näitus on majakülastaja piletiga tasuta.

Näituse koostajad:

Kuraatorid: Tiiu Kupper, Inge Kukk, Eva-Liisa Orula
Eksperdid: Tiiu Kupper, Ülle Reier, Kai Vellak
Kujundaja: Margot Sakson
Illustratsioonid: Sven Orav
Teostus: Salibar

Translate »