Teaduspõhine õppematerjal
“KLIIMA MEIE KÄTES: KLIIMAMUUTUSED JA MAA”
Õpetajate käsiraamat on koostatud OCE (Office for Climate Education) meeskond ning OCE teadus- ja hariduspartnerite uurimistöö tulemusena ja on suunatud õpetajatele, kellel on kliimahariduse edasiandmisel võtmeroll. Käsiraamatu eesmärk on toetada õpetajaid kliimamuutuste õpetamisel aktiivõppe abil, et noorematel põlvkondadel oleksid vajalikud teadmised ja oskused kliimamuutustega seotud probleemide mõistmiseks ja nendega toimetulemisel.
TULEMUSED
Väliõppeklassi rajamine ja kliimaõppekavade väljatöötamine
Õppeklassi hoonel on valatud vundament ja seinad. Hetkel on käsil lae armatuuri paigaldamine ja algamas betoonivalu. 22.12.2023 toimus pidulik nurgakivi panek. Lume, vihma ja tuule vastu on paigaldatud objekti kohale telk. Külmaga betoonitööde kvaliteedi tagamiseks võttis töövõtja kasutusele vastavad töövõtted ja tegevused. Valatud osa kaeti eraldi ja hoiti selle ümbruses diiselpuhuriga pluss temperatuuri. Töövõtja on töödega graafikus.
23.05-24.05.2023 toimus kliimaõppe käsiraamatu “KLIIMA MEIE KÄTES – kliimamuutused ja maa” tutvustav koolitus Pernova Loodusmajas. Koolitajaks oli Simon Klein (Office for Climate Education). Õppekavad on valmimisel, raamat “Maa meie kätes” tõlgitud, hetkel käib täiendav korrektuur ja peatselt läheb trükki.
Päikese- ja tuuleenergia kombineeritud kasutuselevõtt, CO2 emissiooni vähendamine
Päikesejaam on valminud, paigaldatud Loodusmaja katusele 16 tk 650W päikesepaneeli, koos lisaseadmete ja salvestusakuga. Päikesejaam on andmas toodangut, talvised päikesepaistelised ilmad on maiuspalaks.
Soetatud on päikesepaneelidel töötavad nutiseadmete laadimisjaamad 3 tk, mis ootavad lahti pakkimiseks kevadet.
Pernova Loodusmaja kõnnitee ja parkla välisvalgustus on üle viidud säästlike LED tehnoloogiale ja need hakkavad tarbima päikesejaama akusse laetavat päikeseenergiat.
Soojussaare piiri vähendav haljastustegevus
Täiendav haljastusvöönd on rajatud. Istutatud on 14 erinevat puu- ja põõsa liiki.
Sademevee kogumissüsteemi, imb- ja kastmissüsteemide rajamine
Sadevee kogumissüsteem on valminud. Imbväljakut ei rajanud, jõudsime tõdemuseni, et selle järel puudub vajadus. Tegevuse täiustamiseks viisime sadevee toru mahutist majja, et saaks hakata ka kasvuhoone taimi kastma vihmaveega. Küll oleme jätnud võimaluse põuaperioodideks. Kastmiseks pargialal on kolm väljavõtukohta, osaliselt saime kasutada vana trassi, sest õppehoone vundamendi rajamisele see ette ei jäänud, mida algul oli teostusjooniste järgi arvata. Pump on automaatne ja see käivitub kastmiskraanile vajutades. Eeloleval kastmishooajal joogivett kastmiseks ei kasuta. Täiendava tegevus on joogivee kraani jaoks õuealale toruühenduse valmiduse loomine.
Projekti administreerimine
Projekti meeskond on tegutsenud pädevalt ja suutnud ületada esilekerkinud probleemid, näiteks kordushangete teostamise vajadusega.
KLIIMAÕPPEKAVAD
Kliimaõppekavad töötatakse välja Pärnu linna koolidele, võttes aluseks Office for Climate Education (OCE) poolt välja töötatud teaduspõhise juhendmaterjali koolidele (Pariis, aprill 2022). See õpetaja käsiraamat pakub ainete sidusat õpikeskkonda, mille eesmärk on julgustada temaatilist ja projektipõhist lähenemist ning koostööd erinevate erialade õpetajate vahel.
Kuigi “traditsioonilised” teadusharud (füüsika, keemia, bioloogia ja geoloogia) on kliimamuutuste mehhanismide ja selle tagajärgede mõistmiseks hädavajalikud, võimaldavad humanitaar- ja sotsiaalteadused (ajalugu, geograafia, majandus jne) õpilastel mõista säästva arengu ja kliimaõigluse küsimusi.
Kunsti- ja keeleteadused on samuti väärtuslikud, et julgustada õpilasi väljendama oma tundeid ja tegelema teatud tegevusvormidega (näiteks üldsuse teadlikkus). Lahenduste väljatöötamisel on kasutusel inseneri- ja praktilised erialad (põllumajandus, tehnoloogia jne).
SMARTPARK TEGEVUSED
TAASTUVENERGIA LAHENDUSED
PÄIKESE- JA TUULEENERGIA
Oleme valinud päikese ja tuuleenergia kasutuselevõtuks uue tehnoloogia, mida Eestis terviklahendusena veel ei kasutata. Lisaks päikesepaneelidele soetame linnakeskkonda sobivad tulbikujulised vertikaaltuulikud. Päikese- ja tuuleenergia toodete kombinatsioon tagab pideva energiatootmise 24/7 aastaringselt. Toimub ka energia salvestamine ja taaskasutamine ebasobivate ilmastikuoludel. Kogu energia tootmine, tarbimine, sh. võrgust, monitooritakse ja andmeid saab kasutada õppeotstarbel. Õppeklass koos taastuvenergia tootmisega integreeritakse Loodusmaja automaatikaga.
LAADIMISJAAM
Laadimisjaam (sun ja wind mudel) on iseseisev seade, mis tähendab, et seda ei pea võrku ühendama. Laadimisjaam toodab energiat sõltumata mis tahes ilmast. Elektrit toodavad päikesepaneel ja vertikaalne tuuleturbiin ning see salvestatakse seejärel seadmes asuvasse akusse, mis on valmis elektrijalgratta, tõukeratta, mobiiltelefonide, süle -ja tahvelarvutite või muude väikeste elektrisõidukite ning nutiseadmete laadimiseks. See lahendus võimaldab pakkuda laadimislahendusi, edendades säästvaid tavasid ja võimaldades kasutajaile mobiilsust.
VÄLISVALGUSTUS
Vahetatakse välja Pernova Loodusmaja õue ja kõnniteede valgustid päikesepaneelidel lampide vastu.
MONITOORING
Töötame välja monitoorimissüsteemi, mis annab võimaluse monitoorida energia tootmise ja tarbimisega seotud kättesaadavaid andmeid. Projekti käigus piiritletakse monitooringu ulatus ja sisu.