Pilgud suunatud tähistaevasse
19. augusti hilisõhtul kogunesid Pernova Loodusmajja tähehuvilised, et osa saada ühest suve kõige erilisemast loodusnähtusest – perseiitide sajust. Sündmus tõi kokku nii astronoomiahuvilised kui ka need, kes soovisid lihtsalt nautida tähistaeva ilu ja ühiselt veedetud aega.
Õhtu jooksul toimus mitmekesine programm, kus teadus, kunst ja elamuslik kogemus põimusid tervikuks. Planetaariumis sai nautida elektroonilise muusika looja Lauri Lesta sulest müstilist kontserti, mida saatsid kunstnik Inessa Saaritsa mikroskoobiga loodud visuaalid. Lisaks toimusid harivad ettekanded, filmiseansid ning arutelud, mis aitasid paremini mõista nii valgusreostuse mõju kui ka Maad ohustavaid taevakehi.
Õhtu kulminatsiooniks oli ühine perseiidide vaatlus loodusmaja õuealal, kus Pernova astronoomiaõpetaja Aarne Paul koos Rauno Pilvikuga juhendas huvilisi tähistaeva vaatlemisel. Teleskoopide abil sai lähemalt uurida taevakehi ning meteoorivoolu jälgimine pakkus unustamatuid hetki.
Sündmus pakkus külastajatele võimalust kogeda teadust vahetult ja elamuslikult – õppimine toimus läbi kogemuse, avastamise ja arutelu. Lisaks lõi avatud kohvik ning õdus õhkkond hea võimaluse omavaheliseks suhtlemiseks ja teadmiste jagamiseks.
Meteoriitide sadu Pernovas seob omavahel Rohelise kooli teemad „elurikkus ja loodus“, „kliimamuutus“ ning „teadlikkus keskkonnast“, suunates tähelepanu meie planeedi kohale ja selle seostele universumiga. Taolised sündmused aitavad mõista, kui oluline on hoida nii meie loodust kui ka vähendada valgusreostust, et tähistaevas oleks nähtav ka tulevastele põlvkondadele.
Sellised õhtud tuletavad meelde, kui väike osa me oleme suurest universumist – ja kui oluline on seda hoida.
Lisa kommentaar