14. sept. 2023 in Muu

TEADLASTE ÖÖ 2023

17. novembril toimub traditsiooniline TEADLASTE ÖÖ!

Pernova Loodusmajal on juubelihooaeg – külastuskeskus valmis 10 aastat tagasi ning avaürituseks oli just Teadlaste öö. Pidupäevale kohaselt võtame sündmuse korraldamise taas suurejoonelisemalt ette ning ootame huvilisi üle Eesti!
Seekordne teema on „UUDISHIMU SÜTITAB!“
Üritus toimub 17. novembril 2023, et tähistada president Alar Karise poolt välja hõigatud uudishimu päeva.
 
Kell 17.00-18.00
Loodusmaja juubeli paneeldiskussioon “Looduslik mitmekesisus Pärnu linnas”. Sihtgrupp: täiskasvanud, loodushuvilised ja spetsialistid
 
❗Kell 18.00-22.00
????Teadlaste öö kogupere sündmus????
– Hendrik Relve loeng “Looduslik mitmekesisus”
– Teadusetendus Hullult teadlaselt
– Planetaariumiesitlus “Pärnu bastionide ja tähetorni ajalugu”
– Kerakinos multifilm “Elu astronaudina”
– Töötoad: kala prepareerimine, meeltemätas, pop-up keemialabor, Pärnu Vesi teaduskatsed, jahimeeste põnevad tegemised, meisterdamine, matkatarkused jpm.
– Üllatused!
Avatud kohvik – arveldamine sularahas.
 
Meeldiva külastuse meelespea:
– Planetaariumiesitlus on täiskasvanutele. Kestus on u 30 min ning vahepeal saalist sisse-välja ei saa.
– Sündmus on rahvarohke ning palume mõistmist, kui kohati võib ette tulla ootamist. Mõningates tegevuspunktides on jooksev järjekord/registreerimine.
Lisainfo: admin@pernova.ee, +372 440 1055
 

Jälgi ka facebooki sündmust – https://fb.me/e/154HNl6MM

_ _ _

Teadlaste ÖÖ tõi Loodusmajja hulganisti uudishimulikku rahvast!

Pernova Loodusmaja külastuskeskus sai kümne aastaseks ning seda tähistati 17.11.2023 suurejooneliselt koos linnarahva ja kutsutud külalistega. Murukatusega maja valmis 10 aastat tagasi, kuid Loodusmajal endal täitub Pärnus juba 70 aastat, mille jooksul on lastele looduse teemalist huviharidust antud. Toona, uue keskuse avaürituseks oli justnimelt Teadlaste öö ning sel aastal, pidupäevale kohaselt, võtsime sündmuse korraldamise taas suurejoonelisemalt ette! Kuupäev sai valitud märgiline, et tähistada President Alar Karise poolt välja kuulutatud uudishimu päeva. Eesmärk on pöörata teadmiste ja oskuste täiendamisele erilist tähelepanu ning õppida midagi täiesti uut või tavapärasest teistsugust, lisaks avardada silmaringi ja inspireerida nii noori kui ka täiskasvanuid. Loodusmaja Teadlaste ööl oli võimalik nii lastel kui ka täiskasvanutel osaleda mitmesugustes töötubades, loengutes ja tegevustes.

Teadlaste öö algas paneeldiskussiooniga “Looduslik mitmekesisus Pärnu linnas”, kus elurikkuse teemat avasid Pärnumaa looduse spetsialistid Mati Kose, Urmas Salmu ja Kalle Kõllamaa. Osalejad arutlesid teemal, mille poolest on Pärnu ja selle lähiümbruse loodus Eesti kontekstis eriline, kuidas mõjutab kohalikku liigirikkust ehitatav Via Baltica laiendus ning kuidas inimesed ja metsloomad parimal viisil koos eksisteerida saaksid.

Õhtut aitas meeleolukalt juhtida ja modereerida Tartu Ülikooli muuseumis pesitsev Hull Teadlane, kes on huvitatud igasugustest teadmistest ja katsetest. Eriti meeldib Teadlasel näidata teistele, kui põnev on teadus ning kui hämmastav on kõik meid ümbritsev. Õhtu jooksul toimusid kaks suuremat teadusetendust, mille käigus avastati, millest meie maailm koosneb, mis on ained, kas täiesti nähtamatuid asju on olemas, kuidas pilved taevasse tekivad ning palju muud põnevat.

Uudishimu sütitas nii suuri kui ka väikeseid!

Eesti looduse rikkusest rääkis lühiloengutes Hendrik Relve. Loodusteadlane ja rännumees käsitles eluslooduse iseärasusi põimitud saadud kogemustega mujalt maailmast. Ettekanded olid niivõrd paeluvad, et juttu jätkus terveks õhtuks ning kõigil asjahuvilistel oli võimalik omapoolseid küsimusi esitada või vaateid jagada.

Täiskasvanutele oli suunatud ka meie oma astronoomiaõpetaja Aarne Pauli planetaariumi esitlus, mis jutustas Pärnu bastionite ja tähetorni ajaloost. Tartu Ülikooli Pärnu perioodil (1699-1710) töötasid siin väga haritud teadlased-astronoomid, kes tahtsid rajada siia maailmatasemel tähetorni. Samal ajal tegelesid nad bastionide projekteerimisega ja ehitamisega. Siinsete bastionide nimed said inspiratsiooni just tähistaevast.

Mõnusaks vahepalaks tegevustele oli vahva animatsioon planetaariumis, mis jutustas astronaudi elust ning tööst kosmoselaevas. Põnev multikas andis vaatajale aimu, kuidas näeb välja üks lend kosmosesse, milline on elu kosmoseraketis, millega tuleb kosmoselaevas arvestada ning kuidas toimub tagasitulemine Maale. Lapsed olid väga inspireeritud ja huvitunud teada saada rohkemgi kosmose teemast.

Koguti uusi teadmisi ja oskusi!

Lisaks külastuskeskusele pakub Loodusmaja lastele huviharidust, mistõttu võib majast leida erinevate põnevate nimedega klassiruume. Näiteks dendroloogia, keemialabor, lihhenoloogia, entomoloogia ja mitmed teised. Just nimelt klassidesse olid teadlaste ööks üles seatud mitmekülgsed ja tegevusterohked töötoad.

107 klassist võis leida meie oma õpetaja Milvi Taltsi zooloogilise kogu, kus oli võimalik oma silmaga näha erinevaid putukalisi, limuseid, koljusid, kihvasid ning isegi karpe ja pärleid mererannast.

108 klassis sai käed külge panna ning proovida kala prepareerimist mereuurija Jüri Tensoni juhendamisel. Kala prepareerimisel ehk maakeeli kala lahkamisel lõigatakse kala kääridega lahti ning uuritakse põhjalikult näiteks lõpuste ehitust ning nende funktsiooni, määratakse kala sugu, vaadeldakse seedeelundkonda ning süda. Tenson oskab nii kalade kui ka mere kohta pajatada põnevaid lugusid ning kõikidele tekkinud küsimustele oli võimalik koheselt vastused saada.

109 klassi oli end sisse seadnud Eesti Jahimeeste Seltsi liige, loodusgiid ja jahimees Peeter Hussar, kellega koos arutleti põhjuste üle, miks üldse tänapäeval jahimehi ja jahipidamist vaja on. Kaasa olid võetud erinevate kiskjate nahad ja koljud, mille kaudu uuriti liikide erinevusi elupaiga osas.

Meie oma keemia huviringi õpilaste eestvedamisel kerkis 110 klassi kui võluväel Pop-up keemialabor, mida aitas koordineerida õpetaja Ly Suursild. Külastajatega koos viid läbi mitmesuguseid katseid. Näiteks prooviti teha hiigelmulli, muudeti nagu mustkunstnikud värve, valmistati tossukahurit, mängiti laulvate lusikatega ja palju muud põnevat. Klassiruum oli terve õhtu uudistajaid täis ning oma panuse katsete õnnestumisesse soovis anda igaüks.

Klassis 112 oli võimalik suursündmuse virr-varrist veidi puhata ning rahulikult uudistada mättakujulisi meeltekohvreid. Kohvrid ehk meeltemättad tutvustavad läbi meie meelte kolme elukooslust: raba, salumetsa ja rannaniitu. Kohvri taskutesse oli peidetud erinevaid piltkaarte, lõhnapurke, jäljendeid, makette, rannaleide, karusnaha tükke ja erinevaid mulaaže. Kompamise ja lõhnade kaudu sai meenutada juba varem õpitud teadmisi kooliajast või ammutada uusi ja huvitavaid tarkusi.

Keemialaboris tutvustas oma tööd ja tegemisi Pärnu Vesi. Lisaks tehti erinevaid katseid portatiivsel seadmel ning mikroskoopide all vaadeldi erinevaid mikroobide näidiseid, mida on leitud veeanalüüsidest. Kaasa oli võetud põnev näitus “Reoveepuhastus katseklaasis”.

Helide koopasse oli end sisse seadnud Loodusmaja huviringi “Noored ellujääjad” õpetaja Hannes Aus, kes jagas teadmisi matkatarkustest ning tutvustas varustust. Uudishimulikel oli võimalus pugeda üles pandud varjualuse alla, panna kokku matkavarustus või saada teadmisi näiteks metsas söögivalmistamise kohta.

Teise korruse pilveklassis avanes võimalus vaadata universumi läbi virtuaalreaalsusprillide ning külastada seeläbi erinevaid planeete. Maja kõige kõrgemal korrusel, astrokorrusel, sai igaüks meisterdada endale just sellise raketi nagu hing ihkas. Nii mõngi rakett võttis tuule alla ning liugles mitu korrust allapoole.

Hullumeelne tulevikutoit tekitas põnevust!

Palju elevust tekitas Eesti firma GreenBite tulevikutoit, mis on putukatest valmistatud. See võib kõlada hullumeelsena, kuid putukate toiteväärtus on kohati kõrgem kui mõne inimese igapäevaselt söödav lõunasöök. GreenBite poolt kasutatavad kilgid on keskkonnasõbralikuks valguallikaks sisaldades rohkelt vitamiine, mineraale ning omega-3 rasvhappeid. Valikus oli väärtuslike supertoitudena erinevaid tooteid – kilgikrõpsud, kilgileivad, kilgisnäkid, peedijahu ning mitmesugused batoonid. 

Terve õhtu vältel oli võimalik külastada kohvikut ning uudistada Loodusmaja püsinäitust ning külalisnäitusi. Hetkel on Loodusmajas üleval külalisnäitus “Amazonas – kaugel ja lähedal”, mis tutvustab eksootilise Amasoonia piirkonna loodust, ajalugu ning kultuuri. Loodusmaja on täiendanud näitust oma enda putukakogude abil. Tähelepanelikumad silmad leiavad Amazonase piirkonna asukaid näiteks Loodusmaja veetoast või talveaia vihmametsast. Külalisnäituste hulgas on ka “Tolmendamise võlu ja valu”, mille atraktiivne visuaal annab edasi tolmeldavate putukate mitmekesisust, kohastumusi ning inimtegevusest tekkinud ohte. Juubelihooajale kohaselt on Pernova Loodusmaja teisele korrusele üles seatud majanäitus, mis võtab üksipulgi lahti Loodusmaja tekkeloo, mis ulatub tagasi aastatesse 1953. Lisaks põnevale pildigaleriile on võimalik näituse abil tutvuda omaaegsete õppevahendite kogudega ning huviringide päevikutega, mis pajatavad vahvaid lugsudi reisidest, matkadest ja laagritest.

Õhtu kulminatsiooniks oli külalistele pakutud suur ja magus tort, mis kadus silmapilkselt! Rõõm, et Loodusmaja juubelit tulid tähistama niivõrd uudishimulikud külalised ja sõbrad ning et põnevust jagust õhtutundideni. Ootame teid jälle külla – loodusmaja uksed on avatud uudistamiseks igal hooajal!

Kõiki pilte saab vaadata siin.



By browsing this website, you agree to our privacy policy.
I Agree