6. apr. 2020 in Uudised

Eesti Loodusmuuseumi külalisnäitus “Isad ja pojad” 17.02.2020

Alates 17. veebruarist 2020 ootame Pernova Loodusmajja külastama Eesti Loodusmuuseumi külalisnäitust
“Isad ja pojad”

Näitus keskendub isade hoolele ja selle puudumisele looduses ning seletab nii looma- kui taimeriigi keerukaid arengubioloogilisi küsimusi. Näitus jaguneb mitmeks suuremaks teemaks ning pakub avastamist igas vanuses külastajatele.

Näitus “Isad ja pojad” tõstab tähelepanu alla isad looma- ja taimeriigisnende seotuse oma järeltulijategasugupõlvede kestmise ja liikide tuleviku. Isahoolele looduses on väga vähe tähelepanu pööratud ning isade olulisust üldiselt pigem alahinnatud, ometigi on see liigi jätkamise seisukohalt eluoluline.

Näitusel on välja toodud näited Eesti liikidest, mis tõestavad, et isahoolt esineb paljudes loomarühmades. Samas esitletakse ka näiteid isastest, kellel isahool puudub. Saab teada, millised isad on näiteks hundid, karud või ogalikud – kas ja millist rolli mängivad nad oma järglaste kasvatamisel? Kes soovib, saab näitekirjanik Urmas Lennuki koostatud humoorikatest loomaisade arhetüüpidest leida endale kõige sarnasema – kas oled usin pesaehitaja ning täielikult truu ja hoolas pereisa nagu kobras või midagi vastupidist? 

Lisaks loomariigile tutvustab näitus isadust ka taimeriigis. Kui räägitakse isadest ja nende järglastest, ei mõelda üldiselt taimeriigi peale. Aga tegelikult on nii loomadel kui taimedel emad ja isad ning nad saavad järglasi sugurakkude abil. Enamikel õistaimedel on üks taim samal ajal ema ja isa, mõnel taimel aga isa ei olegi.

Loodusmajast leiate temaatilisi topised, mulaaže ja herbaartaimi. Saab kuulata looma- ja linnuhääli, vaadata filmikoopas filme metsloomadest, panna oma teadmised ja oskused proovile käed-külge eksponaatidega. Kes on julge, saab ronida hundikoopasse. Nooremad näituse külastajad saavad leida erinevatele linnuliikidele õiged pesad ning proovida ise pesa ehitada või panna ennast käo „kasuisa“ rolli.

 By browsing this website, you agree to our privacy policy.
I Agree